Łotwa

Dziś kartka, która przywędrowała do mnie z Łotwy od Laury ( PC)

Data otrzymania: 01.07.2015 r.
Dystans:  608 km



Ciekawostki na temat Rygi:

  • W latach 30. XX w. intensywne życie kulturalne Rygi zasłużyło także na miano „małego Paryża”, a Joseph Kessel umieścił w niej akcję powieści "Wagons-lit"
  • Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej. Leżąc na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego posiada wiele zabytków. 
  • Z Rygi pochodzi wiele słynnych osób, między innymi Andrzej Łapicki – aktor, Siergiej Eisenstein — radziecki reżyser filmowy oraz Laila Freivalds — była szwedzka minister spraw zagranicznych.
  • Z wielu muzeów warte odwiedzenia jest Muzeum Motoryzacji. Znajdziemy tu samochody z początków wieku, limuzyny sowieckiego aparatu władzy, pierwsze samochody wyścigowe, pierwsze mercedesy i audi. Tej ciekawostki warto nie przegapić!
  • Ryga znajduje się w grupie kilku środkowo- i wschodnioeuropejskich miast, niszczonych przez brytyjskich imprezowiczów. Należą do nich między innymi Budapeszt, Bratysława, Praga i Tallin. Tendencję tę zapoczątkowały tanie połączenia lotnicze, a potem wzmogły informacje o tanich barach i przystępnych cenach hoteli. Ryga jest rozdarta pomiędzy pragnieniem podreperowania budżetu miasta pieniędzmi pozostawianymi przez przyjezdnych, a lękiem, że brytyjscy turyści zrujnują reputacje miasta.
  • Ryga to również miasto zieleni. Łączna powierzchnia terenów zielonych wynosi 7000 ha. Niezliczona ilość skwerków, bulwarów, 15 parków miejskich i 7 leśnych mówią same za siebie. Dodatkowo znajdziemy tu także ZOO, jedno z najciekawszych w Europie. Możemy oglądać tu wiele gatunków zwierząt w tym na przykład osły tybetańskie.
  • Święto narodowe obchodzone jest 18 listopada, na pamiątkę ogłoszenia republiki w 1918 roku. Warto też wiedzieć, że kultura i przywiązanie mieszkańców Rygi do tradycji są tu imponujące a sam język łotewski jest zaliczany do najstarszych w Europie. Do dziś dzień kultywuje się tutaj także tradycyjny śpiew chóralny.


8 komentarzy:

  1. Ale śliczna kartka. Bardzo lubię kartki z tęczą :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Śliczna pocztówka ;-) Lubię pocztówki typowo turystyczne ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kartka nie w moim klimacie, ale sama nie mam (chyba :D) zadnej z Lotwy... ;( Bylaby swietna dla mnie gdyby byl tylko jeden widok (np. ten z tecza) :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mimo, że sama pocztówka nie jest w moim klimacie, to i tak podoba mi się bardzo sama Ryga i chciałabym ją kiedyś zobaczyć :) Mimo, że nie każdy chwali to miasto to i tak obrałabym ją za cel wycieczki. Ta środkowa kolorowa część z "Riga Panorama" mnie zaintrygowała i zastanawiam się, co to takiego - kolorowa ściana? jakaś stacja ? Ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Chyba muszę się umówić na jakiegoś swapa z kimś z Łotwy, bo nadal nie mam stamtąd widokówek! Tobie bardzo ładna się trafiła.
    Zdziwiła mnie ta ciekawostka o imprezowiczach, ciekawa sprawa...

    OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger