USA

Dziś pocztówka od Mony (PC).

Bardzo lubię pocztówki, które prezentują symbole państw. Ta dodatkowo ma w tle flagę USA, która jest wspaniałym dopełnieniem obrazków znajdujących się na niej :)

Data otrzymania: 25.06.2015 r.
Dystans: 7377 km


Statua Wolności

Dar francuzów przedstawia postać kobiecą trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę, na której umieszczono datę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone - 4 lipca 1776. U jej stóp leżą zerwane łańcuchy, a korona z siedmiu promieni na skroniach oznacza wolność rozprzestrzeniającą się na 7 kontynentów.
Monumentalny posąg, utrzymany w stylu neoklasycystycznym, stoi na Wyspie Wolności w Nowym Jorku u ujścia rzeki Hudson.
Jego projektantem był francuski rzeźbiarz Frédéric August Bartholdi, zaś konstruktorem ukrytej wewnątrz metalowej kratownicy Gustave Eiffel.
Na koncepcję Statuy Wolności miał wpływ obraz Eugène'a Delacroix o wymownej nazwie "Wolność wiodąca lud na barykady". Za sprawą Statuy Wolności obraz jest jednym z bardziej znanych w kulturze masowej dzieł Delacroix.
W 1984 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania, Statua Wolności została uznana przez UNESCO za pomnik światowego dziedzictwa kultury. Od 1924 roku jest także narodowym pomnikiem USA, zarządzanym przez National Park Service.

Empire State Building

wieżowiec w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który 1 maja 1931 w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Od chwili wybudowania do 1973 ESB był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Tytuł najwyższej budowli odzyskał 11 września 2001 po zamachach terrorystycznych na wieże World Trade Center, które były do tej pory na najwyższych pozycjach. W całym kraju jest obecnie na 3. miejscu po Willis Tower i Trump International Hotel and Tower w Chicago. Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów. Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 443,2 metrów. Ma 103 piętra, w tym jedno podziemne. Został zaprojektowany w stylu art déco przez Shreve, Lamb & Harmon Associates. American Society of Civil Engineers (ASCE) zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata. Należy do World Federation of Great Towers. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State.

Times Square

plac na Manhattanie w Nowym Jorku znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, rozciągający się od ulicy 42 do ulicy 47. Jest to jedna z ikon Nowego Jorku. Słynie z wielkiej liczby reklam świetlnych.

Nazywający się wcześniej Longacre Square, plac ten otrzymał swoją obecną nazwę po tym, gdy The New York Times przeniósł swoją siedzibę do nowo wybudowanego New York Times Building (obecnie nazywanego One Times Square). Powiększony obszar placu, zwany Theatre District, składa się z budynków pomiędzy alejami VI i VIII oraz ulicami 40. i 53., uzupełniając zachodnią część handlową centrum Manhattanu.

Każdego Sylwestra na Times Square jest organizowana uroczystość powitania Nowego Roku. Ceremonia z udziałem największych gwiazd muzycznych jest transmitowana dla ok. 1 mld widzów. Sylwester na Times Square jest też uznawany za największy na świecie. Co roku uczestniczy w nim ok. 1 mln nowojorczyków, turystów z innych stanów USA i z całego świata. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest ball drop tzn. opuszczenie wielkiej kuli na jednym z wieżowców Times Square z napisem kolejnego rozpoczynającego się roku.

15 komentarzy:

 1. Nie mam żadnej pocztówki z Nowego Jorku :/ Wielki plus za podpisy poszczególnych miejsc (choć i tak są one rozpoznawalne to fajnie, że są podpisane) i za tą flagę w tle, bo świetnie to w całości wygląda. Empire State Building to chyba miejsce, które chciałabym odwiedzić w pierwszej kolejności będąc w tym mieście:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładna pocztówka. Symbole NY, a w sumie to i całych Stanów, na tle flagi prezentują się świetnie.
  Z tarasu na szczycie Empire SB roztacza się piękny widok na NY.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowna pocztówka. Mam kilka pocztówek z Nowego Jorku, ale mogłabym mieć o wiele więcej. Zachwycają mnie chyba wszystkie możliwe kartki przedstawiające to miasto. Może dlatego, że samo miasto wydaje się być tak magiczne :)
  Twoja pocztówka jest rzeczywiście bardzo wypełniona symbolami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze chciałam zobaczyć Statuę Wolności. Co bym dała, żeby odwiedzić NYC! Dobrze że pocztówki też posiadam w swoich zbiorach :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Super kartka ! Tyle symboli na jednej pocztówce. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiewająca flaga w tle :D chyba bardziej amerykańsko już być nie mogło :D super kartka :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładna :) na miniaturce myślałam, że to trzy osobne kartki :) Marzy nam się Nowy Jork, może kiedyś uda nam się tam polecieć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna pocztówka! Wszystko bardzo ładnie współgra :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała pocztówka i pokazuje najsławniejsze symbole mojego ukochanego miasta. <3 Czytam właśnie powieść, w której główny bohater oświadczył się dziewczynie na Empire State Building. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym odwiedzić kiedyś te miejsca :D Świetna kartka ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie będę pisać że mam sentyment do tego kraju!! ;-) więc wiadomo że pocztówka bardzo mi się podoba,mimo że trochę tych pocztówek z NYC mam ;P

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta pocztówka jest idealna :D Wspaniale wpisuje się w opis moich wymarzonych pocztówek, pomysł umieszczenia symboli na tyle flagi jest strzałem w dziesiątkę! Chciałabym mieć taką pocztówkę w swojej kolekcji :D Chociaż ostatnio też dostałam pocztówkę z Nowego Jorku, która bardzo mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 13. hmm ja bym to pocztówki z Japonii chciała ;D

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger