Gdynia

Pocztówka pochodzi z wymiany prywatnej, a dostałam ją od Karoliny :)

Zakochałam się w tej kartce od pierwszego wejrzenia :)

Gdynia

Miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wchodzi w skład Trójmiasta (wraz zGdańskiem i Sopotem). Jest jednym z miast aglomeracji Trójmiasta.

Prawa miejskie Gdynia uzyskała 10 lutego 1926. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane przez 127 tys. osób (1939).

Według danych z 2015 r. liczy 247 821 mieszkańców, a jej powierzchnia zajmuje 135,14 km² (2012). Jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim.


Od Karoliny dowiedziałam się,że statki w prawym dolnym rogu swe nazwy wzięły od dzielnic Gdyni.

Folder SWAP został zaktualizowany :)

8 komentarzy:

 1. Rzeczywiście ładna mimo, że czarno-biała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Klimatyczna pocztówka. Do tej pory trudno mi uwierzyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu Gdynia była małą osadą rybacką. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ooo jak miło mi znaleźć się u Ciebie na blogu ^^ ps. Chylonia to jedna z dzielnic, w której chętnie bym zamieszkała, mimo, iż to takie blokowisko ^^ za to na Redłowie nigdy! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałam się pochwalić tą pocztówką :)

   Usuń
 4. Miałam okazję być w Gdynii w tamtym roku i wszystko sobie dokładnie obejrzeć na spokojnie. Nawet mi się podobało, mimo że pogoda listopadowa zwiedzaniu nie za bardzo sprzyja. Kartka ładna, choć dawno nie widziałam kartek w sepii :)

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger