Francja

Dziś pocztówka, którą otrzymałam od Laetetii z Francji ( PC ).

Francja

Państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renuna wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.

Kiedy w 1889 r. wieża została wybudowana, była najwyższą konstrukcją na świecie. Tytuł odebrał jej dopiero w 1930 r. słynny budynek Chryslera, będący wtedy o 18 metrów wyższy. W roku 1957 wieża wzbogaciła się jednak o antenę i ostatecznie "pokonała" amerykański wieżowiec. Dziś jest piątą pod względem wysokości konstrukcją we Francji.

Eiffel życzył sobie, aby jego wieżę malować co 7 lat. Ostatnie malowanie (dziewiętnaste z kolei) zaczęło się 1 kwietnia 2009 roku. 25 000 m2 powierzchni maluje się pędzlami. Na każde takie malowanie potrzeba ok. 60 ton farby.

Podczas II Wojny Światowej Francuzi uszkodzili windy we wnętrzu wieży, aby wrogowie nie mogli oglądać krajobrazu z jej szczytu. Hitler jednak się tym nie zraził i wszedł na górę o własnych nogach. W 1944 r. windy naprawiono, a żołnierze alianccy mogli korzystać z nich za darmo.

Mniejsze kopie Wieży Eiffla znaleźć można w różnych zakątkach globu, np. w Las Vegas (USA), Slabozii (Rumunia), Shenzhenie (Chiny), Kopenhadze (Dania), Warnie (Bułgaria) czy kazachstańskim mieście Aktau.

Podczas budowy wygrawerowano na wieży nazwiska 72 znamienitych francuskich inżynierów, naukowców i matematyków tamtych czasów.


 • Faktycznymi pomysłodawcami Wieży Eiffla byli dwaj architekci pracujący w biurzeGustawa Eiffla . Gustaw Eiffel odkupił prawa autorskie i prawa do własności intelektualnej projektu od swoich pracowników i rozpoczął budowę Wieży.
 • Początkowo Wieża Eiffla budziła sprzeciw zarówno artystów jak i mieszkańców Paryża .
 • Wieża Eiffla miała stać jedynie przez 20 lat. Aby uniknąć rozbiórki Gustaw Eiffel założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero zainstalowanie telegrafu bez drutu ocaliło Wieżę Eiffla przed rozbiórką.
 • Wieża Eiffla w chwili otwarcia była najwyższą budowlą świata. Honor ten pełniła do 1931 r; czyli do wybudowania w Nowym Jorku Empire State Building.
 • Wysokość Wieży Eiffla od 1889r. zmieniała się kilkukrotnie. Obecnie Wieża Eiffla oficjalnie mierzy 324 m wysokości.(wraz z anteną)
 • Konstrukcja Wiezy Eiffla jest ruchoma. Pod wpływem temperatury jej wysokość się zmienia, a pod wpływem wiatru konstrukcja kołysze się i odchyla nawet do 7 cm.
 • Generalne odnawianie, malowanie Wieży Eiffla odbywa się co 7 lat.
 • Od początku jedną z największych atrakcji Wieży Eiffla jest widok na Paryż z trzech tarasów zlokalizowanych na różnych wysokościach Wieży Eiffla.
 • Na tarasach widokowych Wieży Eiffla (pierwszym i drugim) znajdują się restauracje np. Altitude 95.
 • Na Wieżę Eiffla prowadzą schody (do drugiego tarasu widokowego) oraz winda.
 • Na szczyt Wieży Eiffla (trzeci taras widokowy) dostać się można jedynie windą (do dziś sprawny jest mechanizm windy hydraulicznej z 1889 r.).
 • W 1909 r. Hrabia Charles Lambert jako pierwszy obleciał samolotem dookoła Wieży Eiffla.
 • W 1911r. paryski krawiec uszył specjalną pelerynę, by sfrunąć z Wieży Eiffla jak ptak. Niestety na oczach tłumu roztrzaskał się o bruk.
Data otrzymania: 18.06.2015
Dystans: 1634 km6 komentarzy:

 1. Piękna pocztówka. Chciałabym kiedyś spędzić co najmniej kilka dni w Paryżu i skorzystać z jego dobrodziejstw. Na pewno zdecydowałabym się na wejście na jeden z tarasów na Wieży Eiffla. :)
  Ostatnia ciekawostka mnie zszokowała. Chyba nigdy o tym nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładna kartka, choć nie w moim guście :)
  A co do latania z Wieży... miał ten krawiec ładną fantazję.. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wieża Eiffela zawsze mnie zachwyca <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna ta pocztówka, mam kilka z wieżą, ale w Paryżu nigdy nie byłam. Nie ciągnie mnie tam chyba właśnie ze względu na wieżę, która pojawia się dosłownie wszędzie. W Paryżu wolałabym zobaczyć inne miejsca, choć pewnie skusiłabym się na wejście na wieżę, no bo jak to być w Paryżu, a nie oglądać miasta z góry ;)
  Fajne te ciekawostki, nie wiedziałam że są tam jakieś restauracje!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowna kartka. Osobiście mogłabym siedzieć godzinami na Polach Elizejskich i patrzeć na Żelazną Damę. Nie mam pojęcia czy kiedykolwiek minie mi uzależnienie związane z wieżą :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepięky widok na wieżę Eiffla! Ale bardziej niż do Paryża, ciągnie mnie do Rzymu... :)

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger