Toruń

Toruń

Miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Miasto leży nad Wisłą i Drwęcą. Duży ośrodek gospodarczy, kulturalny, naukowy oraz turystyczny (m.in. uznany za Wielkie Centrum Krajoznawcze Polski, Średniowieczny Zespół Miejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz Listę Pomników Historii RP.).

Jest jednym z najstarszych miast polskich. Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Od 1992 Toruń jest siedzibą kurii diecezji toruńskiej. W 1997 toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa KulturowegoUNESCO, a od 2004 jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. Toruńska starówka w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. Toruński Rynek i Ratusz Staromiejski zajęły 3. miejsce w plebiscycie czytelników polskiej edycji National Geographic Polska na 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.


Ciekawostki:

 • W jednym z toruńskich kościołów znajduje się dzwon nazywany Tuba Dei, czyli Trąba Boża. Używano go podczas wjazdu królów do miasta. Jego niepowtarzalny, wyróżniający się spośród dziesiątków innych dzwonów toruńskich dźwięk Tuba Dei zawdzięcza dodatkowi złota i srebra do miedzianego stopu. Dzwon jest drugim pod względem wielkości w Polce po wawelskim Zygmuncie. Aby mógł wydać dźwięk na belce, do której jest przymocowany musi stać 6-8 ludzi, którzy kołyszą się na boki poruszając belką.
 • Toruń jest jedną z największych w Polsce ostoi nietoperzy. W mieście żyje od 400-600 nocków i mopków, objętych ochroną z uwagi na pożyteczną rolę, jaką jest zjadanie ogromnych ilości komarów.
 • Stojący na ul. Żeglarskiej pomnik osiołka z brązu znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, w którym dawniej znajdował się miejski pręgierz. Karano na nim niepokornych mieszczan.
 • Pierniki toruńskie w XVIII w. zostały uznane za jedną z czterech najlepszych rzeczy Rzeczpospolitej. Trzy pozostałe, to warszawski trzewik, krakowska panna i gdańska wódka.
 • W centralnej części najpopularniejszego toruńskiego deptaka można znaleźć herby średniowiecznych miast na wmurowanych w chodnik płytach. Upamiętniają one największych handlowych partnerów Torunia.
 • Toruń jest miastem związanym z lotnictwem. W 1920 roku powstała tu pierwsza eskadra, cztery lata później były już cztery takie, tworzące IV Pułk Lotniczy. Z tego miasta pochodził też 306 Toruński Dywizjon Myśliwski, który wsławił się w Wielkiej Brytanii w czasie wojny.
 • Z uwagi na ilość i skoncentrowanie zabytków, oraz ich stan, nienaruszony po wojennych zawieruchach Toruń bywa nazywany Małym Krakowem, albo Krakowem Północy.
 • Na Wieży Katedralnej znajduje się ciekawy zegar Digitus Dei. W polskim tłumaczeniu oznacza to Palec Boży. Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem zegar ma tylko jedną wskazówkę godzinową, zakończoną dłonią z wyciągniętym palcem wskazującym. Tarcza zegara widoczna jest znad Wisły gdyż miał on wskazywać czas flisakom. 5-metrowa tarcza jest drugą co do wielkości w Polsce.
 • Słynny posąg Kopernika na cokole ze znamiennym napisem "Mikołaj Kopernik Toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo" jest wyposażona w dodatkowy mały element, jaki stanowi studzienka z delfinem wypluwającym wodę. Posąg wbrew pozorom nie został postawiony, aby upamiętnić astronomiczne dokonania uczonego, lecz dla upamiętnienia założonego przez Kopernika pierwszego toruńskiego wodociągu.
 • Słynny Bulwar Filadelfijski został tak nazwany w ramach współpracy z odległym amerykańskim miastem. Z kolei w Filadelfii znajduje się plac nazywany Toruńskim Trójkątem.
 • Tajemnica wypieku niepowtarzalnych toruńskich pierników jest związana nie tylko z 700-letnimi recepturami, ale także jedynym w swoim rodzaju miodem, zbieranym tylko nad Wisłą w okolicach miasta. Pomimo wysokiego kunsztu w tworzeniu figuralnych pierników najpopularniejszym z nich jest prosta Katarzynka. Jej kształt jest najprawdopodobniej symbolem sześciu połączonych ze sobą medali.
 • Słynny XV-wieczny astronomiczny zegar Hansa Düringera ma 13 m wysokości, a pokazuje poza godzinami także dni, tygodnie, daty świąt ruchomych i fazy księżyca. Autor budował arcydzieło sześć lat. Legenda mówi, że zegar tak zachwycił Radę Miejską, że kazała ona oślepić mistrza, aby nigdy nie powtórzył swojego wyczynu. Düringer w odwecie miał uszkodzić mechanizm, po czym rzucić się z wieży zegarowej. Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale faktem jest, że zegar obejmowała jakaś klątwa, która nie pozwalała na jego skuteczną naprawę.
 • Dzisiejsza toruńska ulica Żeglarska dawniej była Drogą Królewską. Podczas wjazdu władców, który oznajmiał dźwięk dzwonu Tuba Dei ulice wykładano w całości purpurowym suknem, dywanami i dekorowano kwiatami.
 • Kępa Bazarowa w XVI-XVII w nazywana była Małpim Gajem, ponieważ wypędzano na nią nierządnice z Torunia. Kobiety ubrane w słomiany wieniec sadzano tyłem na ośle i wywożono na wyspę.

6 komentarzy:

 1. Coraz częściej oglądam kartki z Torunia ...to miasto przewija się przez pocztówkowe blogi co chwilę! A ja jeszcze nigdy tam nie byłam ... Mam nadzieję, że to szybko nadrobię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do Torunia mam niecałe 20 km, więc jestem tam często. Do tego studiowałam w Toruniu i mam ogromny sentyment do tego pięknego miasta :)

   Usuń
 2. Byłam w Toruniu chyba dwa albo trzy razy :) Piękne miasto, wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, z panorama, którą masz na pocztówce jest niesamowita. Co prawda droga do niej, przez te krzaki i podmokłe tereny nie jest przyjemna :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka lat temu byłam w Toruniu i jest to naprawdę bardzo piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe informacje o Toruniu i ładna pocztówka. Byłem tutaj tylko przejazdem, więc nie widziałem tych wszystkich wspaniałych budowli.

  OdpowiedzUsuń
 5. To ja zapraszam Was wszystkich do Torunia !!! :-)
  Tego miasta nie można zapomnieć :)

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger