Sopot

Dziś kolejna pocztówka, którą dostałam od mojego chłopaka.

Sopot


Miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.

Sopot jest kurortem nadmorskim, miastem uzdrowiskowym, po II wojnie światowej znanym z organizowanych tam od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival.

Miasto posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji.

Po reformie administracyjnej w 1999 Sopot w drodze wyjątku otrzymał uprawnienia miasta na prawach powiatu (przysługujące nominalnie miastom o liczbie ludności powyżej 100 tys.). Może także poszczycić się jednym z najniższych w Polsce wskaźników bezrobocia wynoszącym 4,9% (ok. 900 osób).


Molo w Sopocie im. Jana Pawła II


najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Ma około pół kilometra długości — część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

Molo to jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych, wizytówka kurortu. Składa się 2 części: lądowego placu i słynnego drewnianego pomostu.

Część lądowa (Skwer Kuracyjny) to teren o pow. 20 tys. mkw., na którym znajdują się przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa, punkty gastronomiczne oraz dużo zieleni. Na placu mogą być organizowane imprezy masowe dla maks. 6 tys. osób, a w okresie zimowym funkcjonuje tu sztuczne lodowisko. Przez cały rok na Molo działają restauracje Laguna Smaku i Rybna Ferajna.

Część drewniana (czyli spacerowa) obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich oraz jachtów. W połowie 2011 roku przy głowicy mola została oddana do użytkuprzystań dla ponad 100 jachtów. Stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie.


I na koniec jeszcze stempelek :)

9 komentarzy:

 1. Pocztówka z muszelkami <3 zawsze chciałam taką dostać. Bądź z bursztynem albo piskiem w środku :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna pocztówka! ;) Również zawsze chciałam taką dostać;) wielokrotnie widziałam takie nad morze,ale nie zakupiłam ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. Super stempel :)

  Pozdrawiam! a.

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, że wejście na molo jest płatne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nocy można wejść bez płacenia i nad ranem też :)

   Usuń
 5. Witaj Sandro na forum! Mam nadzieję, że zostaniesz tam na dłużej :)
  Świetna kartka :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Te pocztówki z bursztynkami są cudne :) Kiedy byłam w Gdyni widziałam kilka, ale ostatecznie nie kupiłam ani jednej, bo bałam się, że w moim plecaku mi się rozwalą :( Chyba mam taką samą kartkę, tylko bez dodatku specjalnego :)

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger