Gmina Wyrzysk

Dziś dwory i pałace z gminy Wyrzysk

Pałac Bagdad

Budynek wybudowany na planie wydłużonego prostokąta. Starsza bryła parterowa, z dwuspadowym dachem z lukarnami umieszczonymi symetrycznie, mieszkalnym poddaszem i wystawkami w obu elewacjach, które nadbudowano neogotyckimi sterczynami. Zachodni szczyt mieszkalny ze skromną dekoracją neogotycką. Do wschodniej elewacji starego dworu dostawiono późniejsze, piętrowe, neogotyckie skrzydło. W osi wejściowej elewacji południowej znajduje się portyk filarowy, podtrzymujący taras nad którym na kartuszu widnieje herb \\\\\\\\\\\\\\\"Dryja\\\\\\\\\\\\\\\" Chłapowskich. W elewacji północnej, od strony podwórza gospodarczego znajduje się ganek z balkonem, z neogotyckimi rozetami.

Dwór w Gleśnie

Gleśno jest jedną ze starszych miejscowości na terenie gminy Wyrzysk – istniało już we wczesnym średniowieczu, o czyń świadczy grodzisko na półwyspie jeziora. W XVII wieku należało do Smoguleckich, a następnie do Gosławskich. W wieku XVIII stanowiło własność Korytkowskich, a następnie Trąmpczyńskich. W XIX wieku nabyli je Bnińscy z Samostrzela po czym, na skutek podziałów rodzinnych, przeszło w posiadanie Michała i Izabeli z Kalksteinów Chłapowskich. Ostatnimi właścicielami Gleśna byli Mieczysław i Emilia ze Sczanieckich Chłapowscy.

Dwór w Gleśnie pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i został zbudowany dla Bnińskich, właścicieli Gleśna. W trzecim ćwierćwieczu XIX w. rozbudowano go o dwa ganki, facjatkę i dwie przybudówki po bokach o cechach neogotyckich. Wokół niego znajduje się park krajobrazowy o pow. 2 ha, z zachowanymi okazami starodrzewia - zabytkowymi platanami i dębami. Od dworu do sadu prowadzi szpaler bukowy.


Dwór Hercowo

Pośród malowniczej przyrody wśród pól, jezior, leśnych gajów, nad brzegiem rzeki Łobzonka położony jest Dwór Hercowo. Ten tajemniczy XIX wieczny, nazywany przez okolicznych mieszkańców – pałacyk i otaczający go park są oazą ciszy i spokoju.

Nieznany jest dokładny czas powstania osady oraz Dworu Hercowo. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z dawnych właścicieli. Już pierwsze wzmianki o majątku pochodzą z 1789 r. W 1835 r. folwark należał do Krystyny i Krzysztofa Bethke. Potem dwór miał jeszcze kilku właścicieli. Ok. 1888 r. nadszedł czas na panowanie majątkiem i dworem w osobie Luisa Herca Hercowa, od którego dwór i miejscowość nosi nazwę Hercowo. Koniec XIX wieku nie był najlepszym okresem dla ekscentrycznego szlachcica. Znacznie powiększył swój majątek, ale popadł w długi. Około 1901 r. Hercowo znów zmieniło właściciela. Stał się nim radca prawny ze Szczecina Paul Ram. Około 1903 r. obok starego, później rozebranego dworu, powstał nowy nazywany przez radcę rezydencją włoską nad Łobzonką. Architektura tej budowli nawiązuje do eleganckiej willi w stylu historyzmu odwołująca się do tradycji XIX-wiecznej siedziby ziemiańskiej w guście włoskim. W latach międzywojennych Dwór Hercowo przechodził różne koleje losu, przewłaszczony na Skarb Państwa Polskiego owładnięty zawieruchą wojenną był czasami siedzibą wizyt i spotkań hitlerowskich oficerów. Po wojnie Dwór Hercowo uwłaszczono, a następnie w kilku etapach dokonano parcelacji. Powoli niszczejąc doczekał się dewastacji, a z czasem popadł w ruinę.

W 2002 r. Dwór Hercowo i park nabył obecny właściciel. Obecnie pieczołowicie odrestaurowany godnie pełni swoją dawną rolę, a zachowany i zadbany park ma charakter krajobrazowy. Pośród starych wiekowych drzew, kolorowych kwiatów i roślin słychać przepiękne ptasie koncerty a wieczorami świerszcze i żaby mogą nie jednego wprawić w nastrój melancholii.

Zaliczony w poczet zabytków Dwór Hercowo serdecznie zaprasza. Wnętrza dworu to stylowo urządzone pokoje, które umożliwiają wspaniały wypoczynek i relaks. Do dyspozycji gości jest również salonik na piętrze z zabytkowym piecem kaflowym oraz tarasem, z którego rozciąga się widok na park i okolicę. W okolicach dworu napotkamy modrzewiowy domek myśliwski z sauną. Kolejnymi atrakcjami dworu jest jazda konna, przejażdżki bryczką, spływy kajakowe, gra w paintball, taras grillowy nad rzeką oraz tajemniczy „czerwony most”. 

Pałac w Rzęszkowie

Pałac i park w Rzęczkowie pochodzą z połowy XIX w. Cechą charakterystyczna piętrowego pałacu jest ozdobna weranda i dwupiętrowa wieża widokowa, z której można podziwiać park i urokliwą okolicę. Obecnie pałac należy do prywatnego właściciela. Trwają prace remontowe i adaptacja obiektu do nowej roli.

Park został założony w połowie XIX w. zajmuje powierzchnię ok. 7 ha. Został zachowany w dawnych granicach, z historycznym układem przestrzennym i elementami kompozycji charakterystycznymi dla stylu krajobrazowego – rozległymi polanami trawnikowymi oraz różnogatunkowymi kępami i grupami drzew. 

3 komentarze:

  1. Bardzo szczegółowy i ciekawy opis zabytków gm. Wyrzysk.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie słyszałam o takiej gminie. Bardzo ładny jest ten ostatni pałac! :)

    OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger