Łotwa - Ryga

Dziś pokażę Wam co przywiózł mi mój brat z Łotwy :)


Ryga

Ryga, to największe wśród miast krajów nadbałtyckich. Jest też zarazem stolica Łotwy. Powierzchnia miasta przekracza 300 km2 , a chłodny skandynawski klimat nadaje miastu specyficznego charakteru. Miasto leży u ujścia rzeki Dźwiny do Bałtyku, dzięki czemu Ryga jest ważnym węzłem komunikacyjnym ze swoim portem morskim i rzecznym. Jest to również ważny ośrodek przemysłowy, gospodarczy oraz kulturalno-naukowy. Stare miasto to zaledwie 0,5 km 2, ale zakwalifikowało się ono na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wyjątkowo duże skupienie architektury secesyjnej. Ryga składa się aż z 47 mikrorejonów, czyli fragmentów porównywalnych do naszych osiedli. W skład społeczności wchodzą w podobnych proporcjach Łotysze i Rosjanie, którzy w sumie stanowią ponad 80% populacji. Pozostała ludność to Białorusini, Polacy, Ukraińcy i Litwini.


Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest Rigas pils czyli XIV-wieczny zamek ryski, wielokrotnie przebudowywany, z czterema basztami, z których do dziś zachowała się jedna. Przez wiele lat pełnił on rolę siedziby rosyjskich władz gubernialnych oraz był pałacem prezydenckim w okresie między wojnami światowymi. Dziś w zamku swoją siedzibę mają trzy łotewskie muzea: Latvijas arzemju makslas muzejs (Muzeum Sztuki Obcej), ze zbiorami eksponatów greckich, rzymskich, włoskich, flamandzkich i niemieckich, Raina Latvijas Literaturas un makslas vestures muzejs, czyli Muzeum Literatury i Historii Sztuki, Latvijas Vestures muzejs.


Brama Szwedzka 17 wiek. Jedyna średniowieczna brama jako jedyna przetrwała do naszych czasów. Takich bram było w mieści osiem.

Po wzniesieniu wałów obronnych, średniowieczny mury obronny stracili swoje znaczenie i w XVII wieku rząd miasta dał zgodę na budowa kamienic od zewnętrznej części murów. W 1689 roku w kamienice przy ulice Torna 11 wykuta brama (Brama Szwedzka – „Zviedru Varti”) aby połączyć nowa dzielnica i szwedzki garnizon z miastem. Brama była otwierana przy wschodzie słońca, a zamykana przy zachodzie słońca. Kluczy znajdowali się w ratuszy miejskiej.Gotycka zabudowa starego miasta
Będąc w Rydze nie można nie wstąpić do katedry, uważanej za największy kościół w krajach nadbałtyckich. Budowę rozpoczęto w 1211 r. wzorując się na świątyni w Ratzeburgu. Najważniejsze w katedrze, która sama w sobie jest atrakcją, są słynne organy, swego czasu największe, a dziś czwarte w Europie. Powstały w latach 1883-1884, liczą 6.768 piszczałek oraz 124 registry. Instrument jest dziełem firmy z wirtemberskiego miasteczka Ludwigsburg.


14 komentarzy:

 1. ale mamy fajnych braci:D że przywożą nam pocztówki ze swoich podróży;)
  Bardzo ładne pocztówki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie to nie do końca z podróży ( mój brat jeździ po całej Europie i stawia silosy zbożowe ).

   Usuń
 2. Jaka piękna seria. Nigdy wcześniej się z nią nie spotkałam. Zazdroszczę Ci tych kartek ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. ale masz super brata! śliczne kartki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, niestrudzenie szukał dla mnie pocztówek :)

   Usuń
 4. Brata tylko pozazdrościć, mój zwykle zapomina, o pocztówkach :(
  W ogóle bardzo ładna seria, ale jedna rzecz mnie zastanawia - czy tam są drobne zdobienia brokatowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te zdobienia są tak jakby pozłacane :)

   Usuń
 5. Świetne obrazki :) Miałam kiedyś wyjechać na kilka dni na Łotwę, ale się nie udało ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie nietypowe te pocztówki. :) O dziwo, nie mam żadnej kartki z Łotwy!

  OdpowiedzUsuń
 7. Prześliczne pocztówki :) Mimo, że nie każde malowane kartki mi się podobają, to akurat te (pewnie dlatego, że jest ich kilka, a nie jedna sztuka) przypadły mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger