Bydgoszcz

Kartka ta przywędrowała do mnie od Madzi wraz z listem :)

Bydgoszcz

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce.

Historycznie zajmuje część Kujaw i jest malowniczo położone nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. To tutaj krzyżują się ważne szlaki drogowe, kolejowe, a także wodne (międzynarodowa droga wodna E70). W mieście znajduje się Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego (podróż z centrum miasta trwa ok. 15 minut autobusem miejskim).

Miasto o wielowiekowej tradycji zachwyca turystów przede wszystkim położeniem nad rzeką oraz kanałami przecinającymi centrum miasta. Bydgoszcz coraz intensywniej zwraca się ku wodzie. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy toczy się codzienne, kulturalne, sportowe i biznesowe życie miasta.
Biały Spichlerz jest najstarszą zachowaną budowlą na obszarze Wyspy. Został zbudowany w latach 90. XVIII w. i aż do 1974 r. pełnił funkcję magazynu zbożowego. Od lat 80. XX w. mieści się w nim dział historii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Eksponuje się tu głównie historię miasta i tradycje rzemiosła bydgoskiego i kujawskiego. W latach 2006-2008 budynek został gruntownie odnowiony w ramach programu Renowacja obiektów dziedzictwa kulturowego na Wyspie Młyńskiej oraz przeznaczony do eksponowania zbiorów archeologicznych.

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
Zaliczana jest dziś do czołowych instytucji muzycznych kraju. Posiada dwa etatowe zespoły artystyczne. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej powstała w 1946, a swym rodowodem sięga okresu międzywojennego i istniejącej wówczas Miejskiej Orkiestry Symfonicznej, zaś Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua, powstała w 1962 i była jednym z pierwszych w kraju zespołów prezentujących muzykę dawną na instrumentach z epoki i ich kopiach. Niezwykle istotną datą w ponad półwiecznej historii Filharmonii Pomorskiej jest 16 listopada 1958, kiedy to odbył się pierwszy koncert w nowo wzniesionej, niezwykle reprezentacyjnej siedzibie Filharmonii. Gmach, wybudowany staraniem pierwszego wieloletniego dyrektora Filharmonii Andrzeja Szwalbego, posiada salę koncertową na 880 miejsc z genialną, słynną w świecie akustyką, salę kameralną na 170 i foyer koncertowe na 170 miejsc. Na przestrzennej estradzie sali koncertowej, mieszczącej wielką orkiestrę i chór, znajdują się 47-głosowe mechaniczne organy wybudowane przez firmę Rieger-Kloss z Krnova (Czechy). We foyer głównym i holach bocznych podziwiać można bogate zbiory filharmoniczne portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów oraz unikatowe gobeliny tkane na zamówienie Filharmonii. Szczególne miejsce w tej kolekcji zajmuje cykl gobelinów Kwartet zapustny Tadeusza Brzozowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów. Poczesne miejsce zajmuje również kolekcja malarstwa z pracami, między innymi Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina.


Wenecja Bydgoska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Bydgoszczy, położone w obrębie Starego Miasta i stanowiące najbardziej chyba charakterystyczną i unikatową atrakcję turystyczną miasta. Swą nazwę zawdzięcza ono podobieństwu do tej prawdziwej, „pociętej” kanałami zabudowy północnowłoskiej Wenecji.

Wenecję Bydgoską stanowi ciąg XIX-wiecznych kamienic, ustawionych wzdłuż rzeki Młynówki, naprzeciwko Wyspy Młyńskiej. Obejmuje ona zabudowania leżące przy ulicach: Długiej, Przyrzecze, Poznańskiej, Wełniany Rynek, Świętej Trójcy i Czartoryskiego.

10 komentarzy:

 1. Bardzo zachęcająco jest Bydgoszcz przedstawiona na tej pocztówce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna pocztówka, uwielbiam widoki nocą.
  Wielu torunian nie lubi Bydgoszczy, ale ja chciałam złamać tę zasadę i w wakacje byłam tam i trochę pozwiedzałam. Miasteczko ma swój urok i jest co zwiedzać ;) A nie dalej jak przedwczoraj byłam w Bydgoszczy w operze :)
  Ale muszę uściślić, że kujawsko-pomorskie ma dwie stolice - Bydgoszcz i Toruń. W tym pierwszym mieście jest siedziba wojewody, a w drugim - sejmiku.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Bydgoszczy miałam okazję być kilka razy. Jest to naprawdę ładne miasto :)
  Nicne widoki na tej pocztówce są naprawdę piękne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne widoki są na tej kartce, aż zachęcają do odwiedzenia tego miasta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pocztówce jest piękna, nocna strona tego miasta. Bydgoszcz, a w sumie jego część (głównie właśnie Wenecja) to kolejne miasto, o którym będę wspominała w swojej pracy magisterskiej. Jak tylko zrobi się cieplej, to muszę się tam wybrać, żeby porobić zdjęcia :) Oby udało mi się tak ładnie je uchwycić jak na Twojej pocztówce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dotąd nie miałam okazji pozwiedzac Bydgoszczy. A mieszkam raczej dość blisko, bo w Toruniu. I tak jak Sara nic do mieszkańców Bydgoszczy nie mam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. w 100% zgadzam się z Sawatką, też nic nie mam do Bydgoszczy, podoba mi się tak samo jak Toruń :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałem jeszcze okazji zwiedzić stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoszcz widziałem jedynie z okien pociągu jadącego do Piły:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękna pocztówka.. bardzo podoba mi się widok na ten mostek :)

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger