Sorrento - Włochy

Dziś przeniesiemy się do słonecznej Italii :)

Kartkę otrzymałam od mojego chłopaka, który kilka lat temu pracował we Włoszech.

Sorrento

Miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Neapol.

Miejscowość, położona nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) naprzeciw Wezuwiusza, słynie z przepięknych widoków, stąd też cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

 Nazwa 'Sorrento' pochodzi od mitycznych Syren - 'Surrentum'.

 Sorrento założone zostało najprawdopodobniej przez Greków i funkcjonowało jako grecka kolonia. W późniejszych wiekach przechodziło we władanie kolejno - Etrusków, Syrakuzan i Samnitów, póki nie zostało podbite przez Rzymian. W czasach imperialnej okupacji miasteczko stanowiło popularne miejsce wypoczynku dla rzymskich dostojników. 

Miasteczko spopularyzowała neapolitańska piosenka „Torna a Surriento”, kompozycja Ernesto De Curtisa, wykonywana m.in. przez Luciano Pavarottiego. W mieście urodził się Torquato Tasso, XVI wieczny poeta, twórca słynnej Jerozolimy wyzwolonej. W centrum miasteczka znajduje się plac z pomnikiem poety - Piazza Tasso.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 15 659 osób, 1739,9 os./km².


7 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że we Włoszech nie ma brzydkiego miejsca. Póki co zwiedziłam kawałek Sycylii, a chciałaby zjechać Włochy wzdłuż i wszerz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja dziś dostałam pocztówkę z Włoch - niezbyt piękną, ale jest to pierwsza kartka którą dostałam z tamtego kraju, do tego to off, więc jestem zaskoczona że wylosował mnie ktoś nie z Rosji czy Finlandii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna pocztówka. Mnie we Włoszech najbardziej urzekło Capri :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna pocztówka :) Szczególnie ten największy widok! Nie miałam okazji tam być, ale tak jak Weronika chciałabym zjechać Włochy wzdłuż i wszerz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna pocztówka!! ;) widok niesamowity! Włochy są piękne byłam dwa razy,ale chce jeszcze!! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam sentyment do tego kraju, a pocztówka jest piękna :)

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger