Sępopol

Sępopol

 Prusowie długo i zacięcie bronili okolic Sępopola przed krzyżackimi najeźdźcami. Z czasów tych walk pochodziły liczne grodziska i umocnienia ziemne, których ślady przetrwały przez wieki. W trakcie walk Krzyżacy niejednokrotnie przekształcali zdobyte grody pruskie w swoje zameczki czy strażnice. Pod osłoną tych zamków powstawały osiedla, z których potem wyrastały miasta.    Ponieważ w dokumentach z XIV wieku, włącznie z przywilejem lokacyjnym, podawano nazwę Sępopola w formie Schiffenburg, domyślano się później, że i to miasteczko rozwinęło się w ten sam sposób, słowo "der Burg" oznacza bowiem zamek, warownię. Fantazja ludowa wskazywała nawet na miejsce gdzie ów zamek krzyżacki miał stać przed wiekami. Przeciwko tym domysłom przemawiają jednak bardzo ważne argumenty. O zamku takim nie ma żadnej wzmianki w kronikarskich opisach walk krzyżacko-litewskich, które toczyły się w tej okolicy w pierwszej połowie XIV wieku. Przywilej lokacyjny Sępopola z roku 1351 nie wspominał ani słowem o tym, jakoby zamek stał na obszarze miejskim albo wówczas, albo przed jakimś czasem. Nie opodal Sępopola wznosił się zamek krzyżacki w Sątocznie . Krzyżacy nigdy nie budowali swoich warowni tak blisko jedna drugiej. Również badania archeologiczne nie odkryły śladów zamczyska krzyżackiego w Sępopolu . Wszystko więc przemawia za tezą, że Sępopol, nigdy nie miał zamku ani załogi krzyżackiej.

   Nie koniec jednak na tym kłopotów z pierwotną nazwą Sępopola. Jej pierwszy człon "der Schiff" oznacza po niemiecku okręt, statek. Nazwę tę można by przetłumaczyć na "okręt-zamek" czy też na "okręt-warownia"   Także już najstarsze pieczęcie Sępopola, miejska i kościelna, pochodzące z XV stulecia, miały w swoim rysunku pływające na okręcie miasto. Sępopol istotnie przez wieki oblewany był wodami, z trzech stron bowiem otaczały go Łyna i Guber, a z czwartej kanał przekopany między rzekami.Dziś Sępopol to małe miasteczko leżące na uboczu od szlaków turystycznych nękane strukturalnym bezrobociem jak i brakiem funduszy na jego rozwój. Jednak mieszkańcy i władze miasta nie poddają się, robią wszystko co możliwe by przyciągnąć inwestorów.
   Miasto posiada sieć telefoniczną i praktycznie każdy może mieć swój telefon. Obecnie trwa budowa nowej sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Władze miasta wiążą nadzieję na rozwój turystyki bowiem przez Sępopol przebiega Warmińsko Mazurski Szlak Bociani (tzw.Szlak Bociana Białego). Na terenie gminy znajdują się duże skupiska zamieszkałych gniazd bocianich.
   Również rzeka Łyna może przyczynić się do rozwoju turystyki. Jej piękne brzegi i kręte koryto dają wiele uroku i wrażeń podczas spływów kajakowych, które można przedłużyć poza granice Polski, aż do Rosji otwierając wodne przejście graniczne w Ostrym Bardzie. W rzece Łynie od wielu lat zasiedliły się Bobry. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Łyna jest zasobna w ryby i jest rajem dla wędkarzy, a okoliczne lasy są pełne grzybów.
   Miasto posiada swój wodociąg, który zaopatruje prawie wszystkich mieszkańców w wodę. Ciekawostką wodociągu jest to, że działa on od chwili jego wybudowania. Zabytkowa secesyjna wieża ciśnień spełnia rolę zbiornika wody wytwarzając jednocześnie ciśnienie. Technologia oczyszczania i uzdatniania wody do niedawna była prowadzona jeszcze w starych urządzeniach, dziś rolę tę spełniają nowe urządzenia zamontowane w 1998 roku.
   Służba zdrowia w Sępopolu po reformie w wyniku przekształceń odrodziła się na nowo. Powstały dwie prywatne przychodnie zdrowia: pierwsza - "Praktyka Lekarska" Pani dr. Marzenny Gromek, druga "Nasza Przychodnia" Pani dr. Anny Osowskiej.
   W tej małej mieścinie mieszczą się: Urząd Pocztowy, Posterunek Policji i Warmińsko Mazurski Odział Straży Granicznej. Handel w mieście i na wsi jest sprywatyzowany i obejmuje prawie wszystkie dziedziny życia.

3 komentarze:

 1. Nigdy nie słyszałam o tej miejscowości! Dziwna nazwa, a miasteczko wygląda na dość szare i niezbyt sprzyjające odwiedzinom, niestety :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to ta pocztówka nie oddaje prawdziwego piękna tego miasta :)

   Usuń
 2. Ładne miasteczko i ma ciekawy herb.

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger