Warszawa

Naszą stolicę chyba każdy Polak zna :)

Warszawa

Stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto kraju, położone w jego środkowo-wschodniej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.


Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Tutaj znajdują się siedziby Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów, Narodowego Banku Polskiego oraz innych instytucji i władz centralnych. Warszawa jest także siedzibą agencji Frontex odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Warszawa jest drugim w historii Polski (po Lwowie) i jedynym w obecnych granicach Polski miastem odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Na środku placu znajduje się Kolumna króla Zygmunta III Wazy z 1644 r. Po wschodniej stronie pierzei placu stoi Zamek Królewski. W 1949 r. plac został połączony schodami ruchomymi z nowo powstałą Trasą W-Z. Przebiegający pod pl. Zamkowym tunel Trasy W-Z oraz jej wiadukt powstały w miejscu zniszczonego w czasie II wojny światowej Wiadukty Pancera, który w latach 1844-1864 stanowił zjazd z placu nad Wisłę. Był wykorzystywany również jako łącznik Krakowskiego Przedmieścia z I Mostem na Wiśle.
Na pl. Zamkowym rozegrało się także wiele dramatycznych scen z historii Polski. Często odbywały się tutaj manifestacje patriotyczne. W okresie poprzedzającym wybuch powstania styczniowego, 27 lutego 1861 r., od kul rosyjskich żołnierzy zginęło pięciu demonstrantów. 8 kwietnia 1861 r. 1300 żołnierzy dowodzonych przez rosyjskiego gen. Stepana A. Chrulewa dokonało krwawej masakry ludności cywilnej Warszawy, w wyniku czego zginęło ponad 100 osób.
W czasie trwania stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. pl. Zamkowy był widownią wyjątkowo brutalnie rozpędzonej przez oddziały ZOMO manifestacji zorganizowanej przez NSZZ Solidarność 3 maja 1982 r.
Ciekawostki:

Nazwa miasta
Pojawia się już w zapiskach z XIV w., jako Warseuiensis (1321), Varschewia (1342) i XV w. jako Warschouia (1482). Średniowieczna nazwa brzmiała Warszewa, Warszowa. Najprawdopodobniej pochodzi ona od formy dzierżawczej imienia Warsz, czyli skróconej formy popularnego wówczas imienia Warcisław, Wrocisław, używanego m.in. wśród przedstawicieli rodu Rawów (Rawiczów) herbu Rawa, którzy byli właścicielami części terenów dzisiejszego Solca i Mariensztatu. Zmiana nazwy w XVI w. z Warszawa na Warszawa była związana z tzw. mazowiecką wymową dialektyczną.

Miasto osobliwości
To jedyna stolica w Unii Europejskiej, gdzie nieopodal ścisłego centrum występuje prawdziwy rezerwat przyrody. „Perełką” tą jest Jeziorko Czerniakowskie położone na Mokotowie. Znajduje się ono pod skarpą dawnego tarasu zalewowego Wisły i tworzy łachę wiślaną o powierzchni kilkunastu hektarów. Odległość jeziorka od centrum miasta wynosi zaledwie 6 km. Pierwsze badania terenu obecnego rezerwatu przeprowadzono już w 1922 r. Jeziorko Czerniakowskie jest, w skali Warszawy, bardzo ważną ostoją zwierząt, zwłaszcza ptaków, gadów i ryb.

Ogród na dachu

Hektar przepięknie zaprojektowanej i wypielęgnowanej zieleni jest ozdobą dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską ogród na dachu BUW, założony tu w 2002 r., jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, gdzie roślinność zajmuje w nim 5.111 m².

Stanowi on doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także turystów i warszawiaków. Ogród składa się z dwóch części: górnej, o powierzchni 2000 m² i dolnej, o powierzchni 15.000 m². Ich wspólnym łącznikiem jest strumień z kaskadowo spływającą wodą.

W ogrodzie można podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin, posadzone w trzech odmiennie skomponowanych częściach. Największymi ozdobami otwartej przestrzeni są tutaj: strumień, kamień z kaskadą oraz zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki.

Dolny ogród zdobią natomiast granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego. Cykl "Szkic sytuacyjny" nawiązuje do motywów kosmologicznych.

Górny ogród stanowią rośliny posadzone na 30-centymetrowej warstwie ziemi na dachu BUW. Podzielony jest on na kilka części, różniących się formą, barwami i zapachami roślin oraz nastrojem.

Prehistoryczny gad
Żółw błotny to niezwykle rzadko występujący w Polsce gad. Ścisłą ochroną gatunkową został objęty już w 1925 r. Wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek zagrożony całkowitym wyginięciem. Zamieszkuje m.in. na terenie Warszawy, na Zawadach w Wilanowie, gdzie znajduje się jedna z 337 ostoi tego gatunku w Polsce.

Żółw błotny jest zwierzęciem długowiecznym, żyjącym ponad 120 lat.

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej procedury ochrony żółwia błotnego regulowane są Dyrektywą Siedliskową numer 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk naturalnych rzadkich gatunków oraz fauny i flory.

Najwyższy budynek w Polsce
Jest nim nadal, zabytkowy już, Pałac Kultury i Nauki, który w minionej epoce nosił imię Józefa Stalina. PKiN jest wciąż najwyższym budynkiem w Polsce (230,68 m, zwieńczony 43-metrową iglicą). Zbudowano go zaledwie w trzy lata (od 2 maja 1952 r. do 22 lipca 1955 r.) i oddano do użytku w 1955 r. Budynek ma 42 kondygnacje, kubaturę 817 tys. m³, 3288 pomieszczeń, których łączna powierzchnia wynosi 123 tys. m³.

Budowla jest mieszanką słynnego stylu art. déco i przytłaczającego swoją ciężkością socrealizmu oraz polskiego historyzmu. Obecnie PKiN jest siedzibą wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, wyższa uczelnia Collegium Civitas. Mieści się w nim także Biuro Promocji Miasta.

W sylwestrową noc 2000 r. na szczycie Pałacu odsłonięto drugi co do wielkości w Europie zegar, którego cztery tarcze mają średnice po 6 m. Warto wiedzieć, że jest to zarazem drugi najwyżej położony zegar wieżowy na świecie, po zegarze na NTT DoCoMo Tower w Tokio. Od 2 lutego 2007 r. PKiN zabytkiem, na mocy wpisu do rejestru zabytków..

Rock & roll
W Warszawie koncertowali i koncertują najlepsze zespoły i muzycy światowej sceny rocka, heavy metalu i pop-u: Iron Maiden, Pat Metheny, 50 Cent, Rihanna, Tokio Hotel, Tina Turner, Sting, Roger Waters, Joe Cocker, Metallica, Aerosmith, Deep Purple, Guns N’ Ross, Boney M, U2, Depeche Mode, Rolling Stones, Kelly Rowland, Michael Jackson, Lenny Kravitz, King Crimson i Suzanne Vega.

Miasto w liczbach
- 519 km² wynosi powierzchnia Warszawy, wg podziału dzielnic z 2002 r.,
- 1.700 536 to liczba ludności Warszawy ogółem,
- 3.000.000 to liczba mieszkańców warszawskiej metropolii,
- 757,6 tys. to liczba gospodarstw domowych w stolicy,
- 21% powierzchni miasta zajmują tereny zielone.

Najwyższe budynki:
- Pałac Kultury i Nauki, rok oddania do użytku 1955, 42 piętra, 231 m wysokości,
- Warsaw Trade Tower, 1999, 43 piętra, 208 m (WTT),
- Rondo-1, 2006, 43 piętra, 192 m (R1),
- Hotel Marriot, 1989, 40 pięter, 170 m, inne nazwy: Centrum LIM, LOT Tower,
- Warsaw Financial Center, 1998, 32 piętra, 165 m (WFC),
- Hotel InterContinental Warszawa, 2004, 48 pięter, 164 m (IC),
- Oxford Tower, 1979, 42 piętra, 150 m, wcześniejsze nazwy: Intraco II, Elektrum,
- TP S.A., 2001, 30 pięter, 128 m,
- Hotel Westin, 2003, 22 piętra, 120 m,
- ORCO Tower, 1996, 26 pięter, 115 m, wcześniejsza nazwa: FIM Tower.

Karczma dała początek dzielnicy
Niewielu warszawiaków wie, że nazwa Ochota, pochodzi od nazwy starej karczmy, która w roku 1835 stanęła przy Szosie Krakowskiej. Dzisiaj Ochota kojarzy się mieszkańcom stolicy z okresem dwudziestolecia międzywojennego. Tutaj bowiem znajdują się słynne kolonie mieszkaniowe Staszica i Lubeckiego, placem Gabriela Narutowicza, przepięknym Parkiem Szczęśliwickim, w którym znajduje się słynna górka z wyciągiem narciarskim.

Spokojne Śródmieście
Wbrew pozorom 130-tysięczne Śródmieście może być również doskonałym miejscem do wypoczynku. Na jego terenie znajdują się jedne z najpiękniejszych warszawskich parków (Park Saski, Park Ujazdowski, Łazienki Królewskie, Stary Ogród Botaniczny), które wyśmienicie nadają się do spacerów i czynnej rekreacji.
Śródmieście to także Stare Miasto z Kolumną Zygmunta, starymi kościołami, urokliwym rynkiem i Zamkiem Królewskim.

Puszcza za miedzą
Bielany położone są w bliskim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego. Znaczną część dzielnicy zajmują tereny zielone, stanowiące aż 28% jej powierzchni. Należą do nich Lasek Bielański (130 ha), który jest ponadto rezerwatem krajobrazowym, Park i Las Młociński, Las Lindego, a także mało znany warszawiakom zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Olszyna”.

Poza dużymi kompleksami leśnymi, które przyciągają nie tylko mieszkańców stolicy, Bielany mogą pochwalić się również kilkoma zabytkowymi obiektami takim jak: Cmentarz Żołnierzy Włoskich z okresu II wojny światowej, klasztor oo. Kamedułów oraz dwoma XIX-wiecznymi fortami: Fortem Bielany i Fortem II Wawrzyszew.

12 komentarzy:

 1. Interesujące te ciekawostki, od razu inaczej się patrzy na Warszawę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ta kartka zachwyciła, ten zimowy widok jest piękny :) Mało jest pocztówek w wersji zimowej, więc ta jest tym bardziej cenna!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna akwarelka :) Czy ona jest z wydawnictwa 4-ka?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kartka jest naprawdę bardzo ładna! + Tyle ciekawych informacji o Warszawie, o których wcześniej nie miałem pojęcia :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę, w sumie kiedyś narzekałam na brak koncertów wielkich gwiazd w Polsce, ale jak tak patrzę, to trochę ich było w naszej stolicy ;)
  Mnie Warszawa w sobie nie rozkochała, ale może potrzebuję odwiedzić ją jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O proszę, ile można się dowiedzieć. Z reguły nie zwraca się przeważnie na to uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ładna kartka :)
  pozdrawiam: http://bruneheureuse.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. A zatem zapraszam do Warszawy...

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie ciekawostki :) Warszawa to piękne miasto, ale Krakowa nie przebije :)

  OdpowiedzUsuń

Litwa - Góra krzyży

Kontynuując naszą wycieczkę udajemy się na Górę krzyży. Góra Krzyży Kryžiu kalnas, to nieduże wzgórze, nieraz nazywane również Górą Zamko...

Copyright © 2014 Palcem po mapie , Blogger